Results - New Jersey State Fair Homebrew Competition - 2017

 2017BOS

Best of Show

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Benedict Arnold 5D: German Pils Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
2nd Michael Orloski Irish Red 15A: Irish Red Ale

SCUBA

3rd Edward Walkowski Baxter's Ice Cider C2D: Ice Cider Scranton Brewers Guild
HM Dan Roebuck Wheatwine 22D: Wheatwine MASH

 

Table 1: Lagers (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Benedict Arnold German Pils Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
2nd Wayne Denheyer Dead Mouse Lager American Light Lager Scuba
3rd Robert Giaquinta Pilsner German Pils SCUBA

Table 2: Light Hybrids (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alex Cigan No-Bull**** Kolsch Kolsch New York City Homebrewers Guild
2nd Katie Sloan Prospector's Potable California Common NYCHG
3rd Matthew Kradenpoth Citra Cream Ale Cream Ale  

Table 3: Dark German Bier (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Bellina Black Lagers Matter Schwarzbier Garden State Homebrewers
2nd Erik Shore The GOAT Strikes Back Doppelbock SCUBA
3rd Robert Giaquinta Dunkel Munich Dunkel SCUBA

Table 4: Wheats (23 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeffrey Baker Hefe2 Weissbier  
2nd Alex Cigan Weizen A Name? Weizenbock New York City Homebrewers Guild
3rd Chris Bellina Dunk In The Trunk Dunkels Weissbier Garden State Homebrewers

Table 5: Bitters (17 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Giaquinta Ordinary Ordinary Bitter SCUBA
2nd Dan Feltimo Mosaic Fool English Golden Ale Lehigh valley home brewers
3rd Robert Giaquinta ESB Best Bitter SCUBA

Table 6: Ambers (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Orloski Irish Red Irish Red Ale SCUBA
2nd Caitlin Orloski Crystal American Amber Ale SCUBA
3rd Michael Orloski Luddite Ale American Amber Ale SCUBA

Table 7: European Porters & Stouts (17 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Coyle Grandpa Bob's Memorial Stout Irish Extra Stout Morris Area Society of Homebrewers
2nd Michael Orloski Ruby Sweet Stout SCUBA
3rd Amey Dougherty Donegal Irish Stout Irish Stout MASH

Table 8: American Porters & Stouts (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Castello Vanilla Porter American Porter  
2nd Ben Aitken Imperial Storm Trooper Imperial Stout MASH
3rd Jeffrey Baker Porter2 American Porter  

Table 9: IPAs (17 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Orloski Promised English IPA SCUBA
2nd Caitlin Orloski Campground IPA American IPA SCUBA
3rd Alex Rystrom Brew Brew Brew Brew Brew American IPA Monmouth County Homebrewers Association
HM Tommy Kurtzman American IPA American IPA MASH

Table 10: Strong Ales (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Roebuck Wheatwine Wheatwine MASH
2nd John Donahue HMS Iron Duke English Barleywine  
3rd Paul Mcdonald DIPA Kit American Strong Ale  

Table 11: Sours & Wilds (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Chang Ol' Dirty Cherry Wild Specialty Beer  
2nd David Lewin Wild Tripel Mixed Fermentation Sour Beer NJHOPZ
3rd Robert Giaquinta Berliner Berliner Weisse SCUBA
HM Thomas Troncone Consus Wild Specialty Beer  

Table 12: Pales (15 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Stickle American Pale Ale American Pale Ale Scuba
2nd Jeffrey Baker JBAPA3 American Pale Ale  
3rd Caitlin Orloski April Fool IPA American Pale Ale SCUBA

Table 13: Specialty & Double IPAs (25 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dana King NE DIPA Double IPA Jersey City Brew Club
2nd Jason Chang Juicy X Specialty IPA  
3rd Bob Smith Racer X Red IPA SCUBA

Table 14: Saisons (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Giaquinta Saison Saison SCUBA
2nd Christopher Laspada Saison Experiment #1 Saison Morris Area Society of Hombrewers (MASH NJ)
3rd David Lewin Saison Saison NJHOPZ
HM Dave Martin Be, Slowly Saison  

Table 15: Browns (14 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeffrey Baker WT Brown American Brown Ale  
2nd Ben Aitken Brexit Brown English Brown Ale MASH
3rd Mark Friesen Nut Brown Ale English Brown Ale SCUBA

Table 16: Belgian / French / Trappist (15 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Blaine BDS Belgian Dark Strong Ale MASH
2nd Craig Easton Double Trouble Belgian Dubbel WHALES
3rd Gary Black Stan's Dubbel Belgian Dubbel Jefferson County Home Brewers

Table 17: Historic (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Roebuck Roggenbier Roggenbier MASH
2nd Jason Chang Goseface Killah Gose  
3rd Paul West Paul's Brown Ale London Brown Ale NJ HOPZ East & MASH

Table 18: Fruit & Spice (24 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Martin Wanderer#5 Speciality Fruit Beer  
2nd Wayne Denheyer Wang's Tooty Fruity Fruit Beer Scuba
3rd Dan Cooper Cooper's Tart Cherry Nordic Ale Speciality Fruit Beer Monmouth County Homebrewers Association

Table 19: Spice / Herb / Vegetable (25 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Zamkotowicz An Evening To End This Afternoon Spice, Herb, or Vegetable Beer  
2nd Tom Jambor Meco Porter Spice, Herb, or Vegetable Beer Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
3rd Christopher Laspada Coco Mole Stout Spice, Herb, or Vegetable Beer Morris Area Society of Hombrewers (MASH NJ)
HM Christopher Laspada Coffee Brown Spice, Herb, or Vegetable Beer Morris Area Society of Hombrewers (MASH NJ)

Table 20: Smoked / Wood Aged (19 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Orloski El Verdigo Specialty Wood-Aged Beer SCUBA
2nd Craig Easton Dark And Stormy Specialty Wood-Aged Beer WHALES
3rd John Coyle Oak Aged Barleywine Specialty Wood-Aged Beer Morris Area Society of Homebrewers

Table 21: Clone / Mixed Style / Alternative Grains (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Koval Valley Of The Shadow Of Tart Clone Beer JCBC
2nd Tom Jambor Cherry/Wood Pious 12 Mixed-Style Beer Morris Area Society of Homebrewers (MASH NJ)
3rd Amey Dougherty Stone Master Of Disguise Clone Clone Beer MASH

Table 22: Jersey Pride (12 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Japheth Fitzpatrick Jersey Pride I Jersey Pride New York City Homebrewers Guild (NYCHG)
2nd Kevin Stickle Garden State Ale Jersey Pride Scuba
3rd Michael Orloski Sussex Strawberry Blonde Jersey Pride SCUBA
HM Jason Filoon Cape-Atlantic Berry Gose Jersey Pride  

Table 23: Ciders (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Edward Walkowski Baxter's Ice Cider Ice Cider Scranton Brewers Guild
2nd Edward Walkowski Baxter's Cider New World Cider Scranton Brewers Guild
3rd Edward Walkowski Heather's Perry New World Perry Scranton Brewers Guild

Table 24: Meads (24 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Shinn Elixir Of Idun Cyser SCUBA
2nd Christopher Shinn Apple Pie Fruit and Spice Mead SCUBA
3rd Christopher Shinn North Sea Tempest Berry Mead SCUBA